Tłusty czwartek czyli święto pączków

Gdy pączek ma swoje święto? W tłusty czwartek bez wątpienia. Jest to dzień, który przypada zima.

Nie ma stałego terminu, na jaki przypada tłusty czwartek. Tak jak w różnych terminach bywa Wielkanoc, tak i w różnych jest tłusty czwartek. Jedno jest w jego przypadku stałe.

To, że w każdej chwili jest to czwartek i że zawsze jest to ostatni czwartek karnawału. Ten, który następuje po tłustym czwartku w każdym momencie jest już pierwszym czwartkiem po środzie popielcowej, czyli pierwszym czwartkiem w wielkim poście.
Obchody tłustego czwartku obecnie odnoszą się do jedzenia pączków. To dzień, w którym każdy po takiego paczka może i powinien sięgnąć. Dawniej tłusty czwartek był okazją ku sowitej uczcie. Była to ostatnia okazja do solidnego najedzenia się przed okresem postu. Dzisiaj realia są nieco inne. Dzisiaj w zasadzie piecze się pączki na tłusty czwartek i to ichniejszym jedzenie jest oznaka celebrowania tego dnia. Pączki takie pieką i zakłady cukiernicze, i piekarnie, i ludzie w domach prywatnych. W współzależności od upodobań ludzie kupują pączki albo pieką je we własnym zakresie. Ci, którzy mają czas i możliwości pieką pączki. Pozostali je kupują. Dzięki temu właściwie każdy ma możliwość w tym dniu poczuć, że pączek ma swoje święto. W tym dniu właściwie każdy mimo chodem pyta o to, czy jego bliscy i znajomi mieli okazje zjeść pączka. W większości przypadków jest on podarowany bliskim osobom. Jest to odczytywane jako gest uczucia. W wielu przypadkach na przerwach śniadaniowych, w zakładach pracy, je się w chwili obecnej pączki. W tym dniu ilość zjedzonych pączków jest de facto solidna.

Zobacz więcej: Pączki na tłusty czwartek