W jaki sposób odpowiednio przygotować swoje CV

Odpowiednio napisane CV to niebywale istotny detal dla każdego poszukującej pracy. Poprawne dokumenty aplikacyjne to połowa sukcesu, ponieważ są częstokroć pierwszym kontaktem z pracodawcą.

Jeżeli nasze CV nie będzie się wyróżniać – nie zostanie zauważone. Jeżeli już nie będzie napisane poprawnie – z miejsca zostanie odrzucone.

+ Konkrety
CV będzie miało głównie łatwą strukturę – najważniejsze informacje, tylko konkrety. Pracodawca który przegląda setki nadesłanych dokumentów nie chce czytać eseju, ważne fakty muszą zostać podane w prostej formie, muszą być widoczne. Natłok informacji w CV powoduje, że bardzo ważne informacje są w nim gubione. Twoje CV powinno być krótkie a zarazem treściwe.

+ Zwięzłość
Perfekcyjnie jeśli ograniczymy się do jednej strony.

+ Forma
Czytelnik lubi formę najprostszą, wszelkie ozdobnik odwracają uwagę i w wielkiej ilości mogą najzwyczajniej zniechęcić. Podawane informacje powinno się rozmieścić w punktach i podpunktach, tworzymy w ten sposób przejrzysty dokument dla pracodawcy. Klasyczne metody ręcznego pisania CV najlepiej zostaw swoim dziadkom, CV napisane w taki sposób prawie samoczynnie zostanie przekreślone przez pracodawcę.

+ Zawarte w CV informacje
W CV zawsze muszą się wyszukać dane osobowe: imię , a oprócz tego nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy i data urodzenia. Dodatkowe dane kontaktowe to przykładowo adres e-mail. Zadbaj o to, ażeby twój e-mail brzmiał na serio i wiarygodnie.

Należy wpisać informacje dotyczące tytułu zawodowego w odwrotnej kolejności chronologicznej, zaczynamy więc od tego co miało miejsc ostatnio. Uwzględniamy doatę rozpoczęcia , a oprócz tego zakończenia nauki, nazwę szkoły lub uczelni, profil, wydział, kierunek. Można uwzględnić również specjalizację, najbardziej istotne (wiodące) przedmioty, ewentualną tematykę pracy licencjackiej czy magisterskiej. Jeśli należeliśmy do kół naukowych albo organizacji studenckich też o tym warto wspomnieć.

Języki obce , a oprócz tego etap ich znajomości zarówno w mowie jak i piśmie. Warto uwzględnić odbyte kursy, posiadane certyfikaty lub inne elementy które potwierdzają znajomość języków.

Doświadczenie czyli miejsca poprzedniego zatrudnienia, praktyk lub stażu. Tożsamo w jaki sposób w sytuacji wykształcenia podajemy je w odwrotnym porządku chronologicznym, zaczynając od w ostatnim czasie przebytych. Podajemy datę rozpoczęcia i zakończenia, nazwę firmy, branże, stanowisko i zakres wykonywanych obowiązków. Możemy w punktach wymienić wnikliwie jakie czynności zostały przez nas wykonywane, wiąże się to z tym, że nie w każdej chwili zajmowane stanowisko odpowiada naprawdę wykonywanej przez nas pracy. Warto wymienić odbyte kursy i szkolenia, wykażemy w ten metodę, że interesuje nas rozwój w danym zakresie.

Raport naszych zainteresowań, hobby i mocnych cech charakteru nie jest obowiązkowy, może jednak pomóc nam wyróżnić się sposób innych kandydatów w szczególności jeżeli część naszych zainteresowań jest zbieżna z stanowiskiem o które się staramy. Np o ile myślimy o pracy w turystyce istotnym elementem będzie fakt, że lubimy podróże, kulturoznawstwo, etnologię, historię. Nie fantazjujmy jednakże zbytnio, wszelkie próby „przechytrzenia” pracodawcy mogą zostać łatwo wykryte przez celne pytanie, na pewno nie zdobędziemy wówczas punktu za prawdomówność. Warto również podać swoją stronę internetową albo bloga – jeżeli je posiadasz i masz się czym pochwalić.

+ Referencje
Referencje można dołączyć lub podkreślić, ze są do wglądu. Jeżeli mamy referencje z poprzedniego miejsca pracy czy ewentualnie z uczelni, można o nich wspomnieć w dokumentach aplikacyjnych i podkreślić, że są dostępne.

+ Oświadczenie
Oświadczenie trzeba umieścić u dołu CV zezwalające tym samym na przetwarzanie naszych danych osobowych.

+ Zdjęcie
Są różnorodne teorie dotyczące zamieszczania zdjęcia w dokumentach aplikacyjnych. Niektórzy twierdzą, że całkiem dobrze go nie zamieszczać, aby uniknąć dyskryminacji ze względu na wygląd. Poprawnie zrealizowane portretowe zdjęcie sprawi, że zostaniecie lepiej zapamiętani w procesie rekrutacji. Zdjęcie zwraca uwagę i pozwala nie gorzej zapamiętać albo skojarzyć kandydata.

+ Nagłówek
Dużo osób zapomina o tym, że prawie każdy dokument powinien posiadać nagłówek. Na górze strony trzeba napisać Curriculum Vitae, by rekruter nie miał uwagi, z czym posiada do czynienia.

+ Jak aplikować?
Największym powodzeniem cieszy się naturalnie przesłanie CV poprzez e-mail, jest to najszybsza i najwygodniejsza forma dla kandydatów. Jeżeli już natomiast posiadamy możliwość osobiście je dostarczyć, można zadzwonić, umówić się na konkretna godzinę i przynieść je własną pracą. W dużej liczbie przypadków jest to duży plus, pokazujemy wtedy, że de facto zależy nam na danym stanowisku. Osobiście znam dwie sytuacje w których kandydaci otrzymali posadę tylko dlatego, że zadzwonili do firmy ją oferującej pomimo wysłania CV. W tej samej chwili umówili się na rozmowę która naturalnie przebiegła pomyślnie.

+ W większości wypadków popełniane usterki w CV
– Nie wystarczy raz napisać życiorysu. Powinien on być modyfikowany w każdej chwili zgodnie z wymaganiami na dane stanowisko, dostosowywany.
– CV całkiem dobrze brzmi, o ile jest napisane w formie bezosobowej.
– Błędy ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne
– Unikaj skrótów myślowych i zachowuj logiczny ciąg zdań. Pracodawca nie powinien gubić się w Twoim CV, nie może być chaotycznie napisane.

Jeżeli już szukasz pracy, sprawdź nasz portal z ogłoszeniami: http://pracaprzez.net